Rowery stacjonarne

Rowery do siłowni

W siłowniach i klubach fitness znajdziemy różnoraki sprzęt pozwalający wykonywać ćwiczenia o charakterze siłowym oraz aerobowym. Pierwsze wymagają przyrządów typu hantle, atlasy, ławeczki, wyciągi. Zajęcia kardio (aerobowe) realizujemy na bieżni, steperze, skakance, orbitreku, rowerku stacjonarnym.

Ze względu na konstrukcję oraz ułożenie ciała podczas ćwiczeń wyróżnia się trzy rodzaje rowerów stacjonarnych:

  • pionowe,
  • poziome
  • spinningowe.

Rowery pionowe to tradycyjne maszyny. Podczas treningu na nich nasze ciało znajduje się w tradycyjnej pozycji, czyli tułów na górze, a nogi na dole. To najpopularniejsze modele rowerów.

Rowery poziome posiadają oparcie za siedzeniem, obniżony korpus, a korbowód, czyli pedała z zębatkami znajdują się bardziej z przodu niż na dole. Zaletą tego sprzętu jest mniejsze obciążenie pleców oraz większy komfort (doceniają to zwłaszcza osoby otyłe, które bardzo często nie są w stanie pedałować na normalnym urządzeniu). Urządzenia tego rodzaju wciąż należą do rzadkości.

Rowery spinningowe służą jazdy zmiennym tempem w rytm muzyki oraz jednoczesnym wykonywaniu różnych ruchów. Często aktywność ta zwana jest aerobikiem na rowerze, ponieważ mocno różni się od typowego pedałowania - jest dużo bardziej dynamiczna nie tylko ze względu na intensywność obracania pedałami, ale też zachowanie, położenie ciała w trakcie sesji. Cechą charakterystyczną rowerów spinningowych jest mocna, stabilna i wyprofilowana rama, która umożliwia szybką zmianę pozycji w trakcie jazdy.